Ana Sayfa | 9.Sınıf Kimya | 10.Sınıf Kimya | 12.Sınıf Kimya | Periyodik Tablo | Birim Tablosu

| Sözlükler| Kişisel Gelişim | Gıda Güvenliği | Dergiler | Biyografi | E-Mail •

 

KIYMETLİ  TAŞLAR VE ÖZELLİKLERİ

 • Taşların temizliği dikkat edilmesi gereken hususlar:
  Bizim enerjimiz taşı etkilemez ama taşın enerjisi bizi değişime uğratır. Bu sebepten dolayı taş hiç bir enerjiden olumsuz etkilenmez

 • Taşları kullandıkça biriken negatif enerjiden arındırmak veya gerekiyorsa pozitif enerjiyle yükleme amacıyla temizlenmesi gerekiyor.
  Taşların özelliğine göre akan suyun altına tutularak temizleneceği gibi toprağa gömerek, ay ışığında veya güneş ışığı altında bekleterek temizleme yapılabiliyor.

 • Yeryüzünde gözünüzün gördüğü her şey bir sebeple yaratılmıştır. Taşlar da bu halkanın en önemli araçlarıdır. Milyarlarca yılda magmanın çekirdeğinden hareket halindeki lav seli olarak yukarıya çıkması, çatlaklarda toplanıp oluşması ve bu arada gördüğü basınç ve içinde bulunan mineraller sayesinde kazanmış olduğu bir enerji vardır.

 • Taş alırken dikkat edeceğiniz en önemli unsur taşı severek almanız olmalıdır. Kesinlikle tavsiyeyle taş alınmaz, niye ihtiyacınız varsa onu almalısınız

 • Ellenmiş, dokunulmuş, kullanılmış taşların arındırılmadan kullanılması sakıncalıdır

 • Şifa için alınan taşların ilgili olduğu çakralarda kullanılması gerekir. (Çakra: Vücudun enerji alış- veriş noktalarıdır. Vücudumuzda 7 tane çakra vardır)

 • Kuars kristallerinin taşlar arasında özel bir yeri olup, insan hayatı üzerinde büyük etkileri vardır. En basit anlatımla enerji yönlendiricidir.

 • Enerji tanzimi, tansiyon tanzimi, radyasyondan korunma, medyumluk niteliklerini geliştirmede, çakra açılmasında, şifacılıkta vb. kullanılır. Bilinçli kullanılması tavsiye olunur. Yanlış kullanımlarda zarar verebilir.

 • Mücevher niteliğindeki taşlarda rengin başladığı gibi bitmesine ve içinde nokta, çizik, çatlak olmamasına dikkat edin.

 • Yarı kıymetli taşlarda tam tersidir. Hiç bir yarı kıymetli taş başladığı gibi bitmez ve hiç bir zaman bir öncekinin aynı olmaz.

 • Kristal yapılı taşların natürel halleri insanlara daha fazla şifa ve fayda temin eder.

 • Burçlarla şifa taşları arasında hiç bir alaka yoktur. Bir taş bir işe yarıyorsa burca göre ayrım olmaz, evrenseldir, herkese aynı faydayı sağlar.

 • Taşlarınızı sevin, onlarla konuşun, onlar sizi anlayacaktır

 

AMETİST (Amazonit ,Amazonite)   SiO2 ve Fe,Mn,Ti 

ÖZGÜL  AĞIRLIĞI :2.65   SERTLİĞİ : 7    RENGİ :Mor,menekşe
AMATİST İLE İLGİLİ İNANIŞLAR

Ametist, kuvars ailesinden mor ya da mavi-mor renkli bir taştır.Cilt dokusunu sıklaştırır. Cilt hastalıklarında kanserinde, siyah nokta ve aknelerde suyuyla cilt temizliği yapılır. Ametist, endoktrin ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, kanı temizler ve enerji verir. Bilinç seviyelerini aktive eder, yatıştırıcı etkisi vardır. Meditasyon için en ideal taşlardandır.Tansiyonu dengeler. Alkolizm, baş ağrısı, beyin konsantrasyonu,beyin kuvvetlendirici, kanla ilgili hastalıklar, migren, fobiler, göz hastalıkları, stres, iştahsızlık, akciğer hastalıkları, sara, tüberküloz, üzüntü, varis,yanıklar, zührevi hastalıklar, alerjilere iyi gelir. Bağışıklık sistemini güçlendirir.Ametist astrolojide de başak, oğlak, kova ve balık burcu insanının taşı olarak da bilinir.

KUVARS SiO2

Kimyasal Bileşimi, SiO2
Kristal Sistemi,
Hegzagonal
Kristal Biçimi, Altıgen prizmalar şeklinde kristalli; prizma yüzeyleri kristalin uzun kenarlarına dik yönde çizikli
İkizlenme, Dauphin, Brezilya ve Japon ikizleri çok yaygındır.
Sertlik, 7
Özgül Ağırlık, 2.65
Renk ve Şeffaflık, Genellikle renksiz, bazen beyaz; şeffaf-yarı şeffaf
Parlaklık, Camsı
Ayırıcı Özellikleri, Kristal şekli, camsı görünümü, sertliği, konkoidal kırılması
Türleri; Sagenit (rutil iğnecikleri içeren kuvars), ametist (mor, eflatun), süt kuvarsı (beyaz), gül kuvarsı (gül pembesi),
sitrin (sarı), dumanlı kuvars (duman renkli, bulanık görünümlü

Doğada Bulunuşu, Doğada yaygın olarak rastlanan minerallerin başında gelir. Magmatik, metamorfik, özellikle granit ve gnaysların, sedimanter kayaların olağan bileşenidir. Kuvarsitlerin ana bileseni olan kuvars, birçok cevherlesmenin de gang minerali olarak bulunur

Kuvars'ın fiziksel etkileri
Zihinsel konsantrasyonu kuvvetlendirir.
Cep telefonu, telsiz ve bilgisayarlardan yayılan radyasyonu toplar.
Not: Hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın, yeni satın aldığınız bir kristali kullanmadan önce mutlaka bir gece toprağa gömerek negatif enerjilerden temizleyin ve ondan sonra kullanmaya başlayın. Kristaller, onun enerjisine alışkın olmayanlarda ilk başlarda baş ağrısına sebep olabilir. Böyle bir durumda kristalinizi çıkarın. Ancak enerjisine alıştığınızda sürekli olarak kristal takabilirsiniz. Temizlediğiniz bir kristale başka insanların dokunmalarına izin vermeyin.

Metafiziksel ve psikolojik etkileri

Tedavi edici nitelikleri en yoğun taşlardan olan kuvarslar; beyin fonksiyonlarını uyarır. Kişinin çevresinde oluşan negatif enerjiyi yok eder ve pozitif enerjiyi toplar.

Tene temas ettirilerek kıyafet altında taşındığı takdirde, kişiyi diğer insanların negatif enerjilerinden korur. (Pozitif insanlar arasında iseniz kristalinizi görünür şekilde takın. Böylece etrafınızdaki insanların pozitif enerjilerini kendi içinde toplar.) Dikkat edilecek husus; eğer kristalinizi çok uzun süre kullandıysanız enerjisi tükenebilir. Toplamış olduğu negatif enerjiyi gerisin geri size aktarmaya başlayabilir. (Bunu baş ağrısı, mide bulantısı şeklinde hissedersiniz.) Bu durumda kristalinizi tekrar kullanabilmek için yıkayarak, ya da bir gece toprağa gömerek temizlemeniz gerekir. Kristalinizi bir ametistin yanına bırakmanız da temizlenmesini sağlar. Bunun için iki kristal alıp, birisi temizlenirken diğerini kullanmaya devam edebilirsiniz.

Pembe kuvarslar (Rose Quartz) kişinin kendisiyle barışık olmasını ve kendisini kabullenmesini sağlar. Özgüven duygusunu güçlendirir. Kişinin endişelerinden kurtulup yaşama sevinci duyması için güç verir. Çevresindeki güzelliklere karşı duyarlılığını artırarak ümitsizlik ve kötümserlik duygularını yok eder. Yatıştırıcı etkisi ile kalbi rahatlatır ve duygusal acıların çabuk geçmesini sağlar. Alkolikler için de ayrıca tavsiye edilen bir taştır.

Rutil kuvarslar, sıkıntılı bir günün getirdiği olumsuz duygu ve düşüncelerin çözümlenerek uzaklaştırılmasını sağlar. Zihin açıklığı ve özgürlük duygusu verir. Gerilimlerin çözümlenerek yok edilmesine yardım eder.

Dumanlı kuvarslar, duyguları güçlendirir. Başarısızlık korkusunun yenilmesini sağlar

KUVARS İLE İLGİLİ İNANIŞLAR
Göz(genel), göz yorgunluğu, göz iltihabı, alkolizm, bağırsak düzenleyici, baş ağrısı, beyin kuvvetlendirici, savunma arttırıcı, burun kanaması, deri (genel), deri dökülmesi, mide (genel), mide ülseri, mide ağrısı, mide bulantısı. Enerji simgesidir. Vücuttaki fazla elektriği alır, eksiği tamamlar. Tansiyonu düzenler, meditasyonda kullanılır. Güç ve canlılık kaybına koruma sağlar. Zihin konsantrasyonuna çok yardımcıdır. Her kötülüğe karşı nazarlık olarak bebene takılmıştır

Bildiğimiz şeffaf kuvarsa halk arasında kaya kristali denebildiği gibi, pembe kuvarsa Aşk Taşı denir. Onu üzerinde taşıyanı öfkeden, suçluluktan, korku ve kıskançlıktan koruduğu ve kısırlığa karşıda yararlı olduğu kabul edilir.
Yüzyıllardır tedavi ve sihir alanlarında kullanılan Kuvars Kristali, dünya kabuğunun yüzde on ikiden fazlasını oluşturmaktadır. Oksijen ve silikonun bileşiminden oluşan Kuvars, bugün tedavi edici nitelikleri en fazla olan taşların başındadır. Duygusal dengeleyicidir. Beyin fonksiyonlarını uyarır. Kişinin çevresinde oluşan negatif enerjiyi yok ettiği gibi pozitif enerji toplar,aktive eder, biriktirir, geçirir ve kuvvetlendirir. Ayrıca düşünce formlarını aktive eden bir özelliği de vardır.
Kuvarsın özellikle güç ve canlılık kaybına karşı koruma sağladığına inanılır. Kahinlerin kristal küreler kullanarak yorumlarda bulunmaları, onun zihinsel konsantrasyona ne kadar etki ettiğinin de bir göstergesidir.
Kuvars kristallerinin cinslerine göre çeşitli isimleri vardır. Rüya Taşı olarak da bilinen dumanlı kuvarsın umutsuzluğa, üzüntüye, öfkeye, depresyona ve diğer negatif etkilere karşı taş sahibini koruma altına aldığına inanılır.
Çok yönlü bir mineral olması onu saatlerde, deterjanlarda, diş macunlarında, cam ve elektrik ışıklandırmalarında kullanılır hale getirmiştir.

LABRADORİT

Kimyasal yapısı: CaNa(Al,Si)AlSi2O8
Özgül ağırlığı: 2,70 - 2,74
Sertlik derecesi: 6 - 6,5

Yanardönerlik özelliğine sahip bir feldspat. İsmini, ilk defa bulunduğu Kanada'daki Labrador yarımadasından almıştır.

Metafiziksel ve psikolojik etkileri

Kişinin geçmişini ve güncel yaşantısını çözümlemesine yardım eder. Ruhsal bakımdan gelişme amacıyla kullanılır.

OPAL SiO2,nH2O

ÖZGÜL AĞIRLIĞI :1,9-2,3SERTLİĞİ : 6      RENGİ :Çeşitli
 

Opal, silis grubundan inorganik madde. Kuvarsın bir çeşididir ve kuvars gibi silis oksittir. Silisin hidratlı ve jelatinli bütün çeşitlerini kapsar.

Opal bir koloittir; bileşiminde %3 ile %13 su bulunur; görünümü yağsı veya camsıdır, kırık yüzeyleri kavkıya benzer. Birçok çeşidi vardır, bunlar arasında en tanınmışı asil opaldir. Çok güzel yanar-döner parıltılar verdiğinden mücevhercilikte değerli taş olarak kullanılır. En güzel türleri Macaristan'da çıkarılır. Çok çeşitli ve parlak renklerde bulunduğu için alevli opal, pullu opal, şark opali gibi adlar alır. Meksika'da bulunan bir türü ticarette ateş opali, ballı opal, alev opali adıyla bilinir; kırmızı, turuncu ve bazen Yeşilimsi sarı renkte olan bu opal, ateş kırmızısı tonlarında parıltılar yapar.Özellikle mücevheratta kullanılan Opal, insanın avuç içi ısıyla renk değiştirme özelliğine de sahip yegane taşlardan biridir.

OPAL İLE İLGİLİ İNANIŞLAR
Mide ve sindirim sistemine iyi gelir. Sağlığı arttırır. Kan hastalıkları lösemiyi iyileştirir. Göz hastalıklarına, eklem iltihabına iyi gelir, kalbi korur. Cinsel isteği arttırır. Negatif duyguları emdiğine, depresyona, duygusuzluğa ve strese karşı koruma sağladığına inanılır. Sevgi ve şefkat simgesidir. Çekingenliğe iyi gelir.

Halk arasında Gökkuşağı Taşı olarak da bilinen Opal, karışık bir geçmişe de sahiptir. Kimisi onu talihsizlik getiren bir taş olarak nitelerken, kimisi de güven duygusunu taze tutmak ve düşmanlara karşı güçlü olmak için üzerinde taşır. Ayrıca negatif duyguları emdiğine ve duygusal dengeleyici olduğuna da inanılır.

Görme duyularını güçlendirip, sezgi arttırıcı etkisi vardır.

Opal ; terazi, akrep, yay ve balık burcu insanlarına iyi gelen bir taştır.

 

SİTRİN   SiO2+Fe

ÖZGÜL AĞIRLIĞI :2,65
SERTLİĞİ : 7
RENGİ :Açık sarıdan altın sarısına

Sitrin, sitrin kuvarsı veya sitrin topazı olarak da anılan, amber renginde bir değerli taştır. Sarımsı, kahverengimsi veya kırmızımsı olabilir. Şeffaf olmayan bir kuvars çeşididir. Doğal olarak nadir bulunan bir kuvars çeşidi olan sitrinin renginin kaynağı yapısındaki demir katışıkları; hematit veya limonittir.
Sarıdan açık kahveye doğru giden bir renk yelpazesi oluşturan sitrin, birçok hastalığın iyileştirilmesinde kullanılmaktadır.

SİTRİN İLE İLGİLİ İNANIŞLAR

Deri temizliği, mide (genel), şeker hastalığı, bedensel rahatsızlıklar, şişmanlık, yorgunluk, hazımsızlık, solunum yolları, karaciğer, safrakesesine, toksinlerin atılmasına yardımcı, cilt hastalıklarına karşı koruyucu, görme bozukluklarına iyi gelir. Kolesterol düşürür

Böbrek, kolon, ciğerler, hazım organları ve kalp için yararlıdır. Tedavi edici enerjinin meydana çıkmasını sağlar. Kendine güveni güçlendirir, insanın kendine zarar verici eğilimlerini yok eder.

Sitrin masaj yağlarını etkinleştirmek için de kullanılır. Bu taş yağa enerji vererek, dolaşımı hızlandırır ve deriye daha iyi nüfuz etmesini sağlar.

Sitrini ucu aşağı gelecek şekilde boynunuzda taşımanız gerekmektedir. Bu size güven ve evrensel güç sağlar.

Bir diğer adı da Tüccar Taşı olan Sitrini, bazı inanan kişiler kasalarına koyarlar. Bunun nedeni onların parasal güçlerini arttırdıklarına inancıdır. Bazı kişilerde onun talihsiz bir taş olduğu fikrindedir ve her ne olursa olsun ona el sürmemeye çalışırlar.

Astrolojide aslan ve başak burçlarının taşlarından biridir.

 

LAPİS (Lazurit )(Na, Ca)8(AlSiO4)6(SO4,S,Cl)2

Sertliği yaklaşık 5.0-5.5 arasındadır.
Kireçtaşlarının kontakt metamorfizmasıyla oluşan kalsit, piroksen ve diğer silikatlarla birlikte bol miktarda mineralini içeren mavi renkli, yarışeffaf-opak nitelikli kıymetli bir taştır.
Lapis lazulinin ana bileşeni lazurittir (yaklaşık %25-40). . Lapis ayrıca kalsit (beyaz) ve pirit (sarı) de içerir. Ayrıca augit, diopsit, enstatit, mika, hauynit, hornblend ve nosean da içerebilir.

Lapis lazuli genelde kireçtaşlarının kontakt metamorfizmasıyla oluşur.

En güzel rengi, pirinç sarısı renginde pirit zerrecikleriyle hafifçe kaplanmış koyu bir mavidir. Beyaz kalsit damarlarının olmaması ve pirit kalıntılarının az olması lazımdır. Fazla kalsit veya pirit ihtiva eden taşlar diğerlerine oranla pek değerli değildir.

Genellikle rengi sayesinde tanınan lapis lazuli, HCl (hidroklorik asit) ile karşılaştığında H2S gazı verir. Bu gazın kokusu çürümüş yumurtaya benzemektedir. Taştaki pirit varlığı çoğu zaman doğal lapis lazuliyi birçok lapis imitasyonundan ayırmak için önemlidir

LAPİS İLE İLGİLİ İNANIŞLAR


Doğadaki taşların arasında saf olmayan taşlardan biri olan Lapis Lazuli, lazurit ve diğer mavi minerallerin bileşimidir. Bütün buna rağmen o dünyanın en değerli taşlarından biri olma özelliklerinden bir şey kaybetmez.

Çok eski medeniyetlerce de bilinen Lapis Lazuli, bir zamanlar Mısır Kralı Tutankamonun mezarını süslerdi.

Bu taş her zaman mavidir, ancak rengin yoğunluğu çıkarıldıkları bölgelere göre farklılıklar gösterir.

Gece Taşı ya da Gerçek Taşı olarak da adlandırılan Lapis Lazuli, renginden dolayı göklerin sembolü olarak kabul edilir. İsim anlamı da Göklerin Taşı anlamını içermektedir. 

Terazi, yay ve balık burçlarının taşı olarak bilinir.

Değerli olduğundan dolayı sahteleri çoktur. Gerçek lapiste az da olsa pirit taneleri ya da beyaz kalsit çizgileri bulunur. 

Lapis'in fiziksel etkileri
Küçük çocukların solunum yolu hastalıklarından korunmasını sağlar.
Kemikleri kuvvetlendirir.
Tiroid bezlerini harekete geçirir.
Tansiyonu düzenler.
Fiziksel yetenekleri ve iletişim yeteneğini kuvvetlendirir.
Hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın, her gün kullanılması durumunda onu taşıyan kişi artık taşın gücüne alıştığı için etkisi azalır. Bu nedenle kullanımında dikkat edilmedilir.


Metafiziksel ve psikolojik etkileri

Dikkatli kullanılması gereken bir taştır. Yaydığı enerji, hassas kişilerde baş dönmesine neden olabilir. Kararlı ve etkili enerjisiyle, görmezden geldiğiniz olaylara bakmanızı sağlar. Ruhunuzun hakikate ulaşma arzusunu kuvvetlendirir. Akılcı olmayan düşünceleri netleştirir ve düşüncelerinize yoğunluk kazandırır. Küçük çocukları korkularından uzaklaştırır. Kaygıyı azaltır ve kişiyi canlandırır. Zihin açıklığı ve aydınlanma amacıyla kullanılır. Derin düşünceye yardımcı

 

YEŞİM (JADE) NaAlSiO6+Ca,Fe

ÖZGÜL AĞIRLIĞI :2,6
SERTLİĞİ : 6.5 -7
RENGİ :Genellikle yeşil, bazen sarı, beyaz, pembe
İki tür yeşimden biri jadeit, sodyum alüminyum silikat (NaAlSi2O6), diğeri ise nefrit, kalsiyum magnezyum demir silikattır (Ca2(Mg,Fe)5Si8O22(OH)2). Yeşim doğada küçük parçalar halinde bulunur. Jadeit nefritten daha nadirdir ve daha değerlidir. Her ne kadar yeşim binlerce yıldır bilinse ve kullanılsa da, yeşim olarak anılan taşların aslında iki farklı mineral türü olduğu ancak 1863'de keşfedilmiştir.

YEŞİM İLE İLGİLİ İNANIŞLAR
Böbrek rahatsızlıklarından kaynaklanan ateşli hastalıklar, böbrek iltihabı-taşı-ağrısı, grip, sinir ağrıları, tansiyon, mantar (ayak),hepatit, karın ağrısı, şişmanlık, yüksek tansiyona iyi gelir. Akıl hastalığı, göz tansiyonu-bozukluğuna, doğum sancısına iyi gelir. Adaleleri kuvvetlendirir.

Yeşim, asırlar boyunca mücevherat ve küçük heykel yapımında kullanılmış, en çok yeşil renkte bulunan sert, kıymetli taş. En kıymetlileri zümrüt yeşimi ve Burma yeşimidir.Binlerce yıl öncesinde bu yana Çinliler Yeşim taşını en değerli taşlardan biri yapmışlardır. Efsaneye göre büyük Çin Ejderinin yeryüzüne boşalttığı tohumların donmuş hali Yeşim taşını oluşturmuştur.
Günümüzde bile Çinli işadamları ellerinde Yeşimden tılsımlar taşırlar, bir işe başlamadan önce onu tutar, okşar ve ondan güç alırlar. Bu taşın hayvan biçiminde yontulmuşları bugün bile çok revaçtadır.
Ayrıca Yeşim taşının akıl hastalıklarına, dahili hastalıklara, göz bozukluğuna ve kadınların adet ve doğum sancılarına iyi geldiğine de inanılmaktadır.

Astrolojik olarak koç, boğa, ikizler, başak ve terazi burçlarının da taşıdır.

 

MALAHİT
Kimyasal Bileşimi,
CuCO3.Cu(OH)2
Kristal Sistemi,
Monoklinik
Kristal Biçimi,
Çok nadir ve küçük kristalli, genellikle lifsi ve ışınsal, iğnemsi, kısa-uzun prizmatik; çoğunlukla masif, böbreğimsi
İkizlenme, {100} yüzeyinde olağan
Sertlik, 3.5 - 4
Özgül Ağırlık, 4 - 4.05
Renk ve Seffaflık, Parlak yeşil, siyahımsı yeşil; yarı şeffaf-opak
Çizgi Rengi, Soluk yeşil
Parlaklık, İğnemsi kristalleri ipeğimsi, masif olanlar donuk-mat, diğerleri elmas parıltılı, camsı
Ayırıcı Özellikleri, Rengi, böbreğimsi formu ve HCl'de çözünülürlüğü

Unsuru: Ateş, Toprak
Çakra:
Güneş sinirağı, Kalp, Alt karın

Bulunuşu, Malahit, bakır yataklarının oksidasyon zonunda oluşan ikincil kökenli tipik bir mineraldir. Azurit, kuprit ve bakır ile birlikte bulunur. Topluluk oluşturduğu diğer mineraller kalsit, krizokol ve limonit dir

 

Malahit'in fiziksel etkileri
 

Ağrıları gidermek amacıyla, ağrıyan bölgenin üzerine koyularak kullanılır. Ancak, taşın büyüklüğü ağrıyan bölgenin büyüklüğü kadar olmalıdır.
Mide bulanması, araba ya da deniz tutması gibi durumlarda iyi gelir.
Karın ağrısı, adale kasılmaları ve romatizmaya karşı faydalıdır.
Sakinleştirici özelliği dolayısıyla, uyumaya yardım eder.
Kalbi kuvvetlendirir.


Metafiziksel ve psikolojik etkileri

Kişiyi; korku, suçluluk, kendini kabullenmeme gibi olumsuz duyguların getirdiği sınırlamalardan kurtarır.

Korku ve heyecanı gidererek, cesaret ve istekliliği artırır.

İçe gömülen acıları ortaya çıkarır ve onların çözümlenmesine yardım eder. Böylece kişi, taşıdığı keder ağırlığını üzerinden atarak eski neşesine kavuşur.

Not: Duyguları belirginleştirdiğinden dolayı, aşırı duygusal kişilerin hassas oldukları dönemlerde bu taşı kullanmaması tavsiye edilir.


Malahit, iki ayrı tondaki yeşil rengi ile yeryüzünün titreşimlerini tutar. Siz toprağın gücünden etkilenirken, toprak da size sevgi ve huzur sunar. Bu kendinizi yeterince güçlü hissetmenizi sağlar, böylece eski acılardan da kurtulursunuz. Malahit, aynı zamanda pankreas ve dalak fonksiyonlarını da arttırdığı gibi, kaygı ve tansiyonu da dengeleyip, hücreleri yenileme özelliği de sergiler. Dolaşım sistemi ve kalbi kuvvetlendirir ancak bu taşı aşırı duygusal olduğunuz günlerde fazla kullanmamalısınız.
 

HEMATİT Fe2O3

ÖZGÜL AĞIRLIĞI :5,26
SERTLİĞİ : 5-6
RENGİ :Gümüş grisi.
 

Hematit, Fe2O3 formundaki demir mineralidir. Kan taşı olarak da bilinen hematitin en yaygın rengi kırmızıdır-kahverengidir. Ayrıca siyahtan griye, sarıdan kahverengine kadar içerdiği diğer kayaçlardan ötürü farklı renkler de bulunur. Pigment olarakta kullanılan hematit, çelik üretiminde kullanılan temel mineraldir.Hematit, demirin başlıca kaynaklarından biridir

HEMATİT İLE İLGİLİ İNANIŞLAR

Kanamaları durdurur. Kanser, lösemi,anemi, deri renk düzeltici, kan yapıcı, temizleyici, karaciğer temizleyici, sinir ağrıları, kas zayıflığı, bedensel zayıflıklara, mafsal romatizmalarına iyi gelir. Kalbi dalağı düzgün çalıştırır. Beli kuvvetlendirir. Yaraların iyileşmesine yardımcıdır.Kan dolaşımı üzerinde pozitif etkisi vardır. Dalağın doğru çalışmasını sağlar. Enerji ve canlılık verir, stresi azaltıcı etkisi vardır. Çekim gücü fazla olduğundan, kişisel çekim, neşe, cesaret ve istek verir. Özellikle karar verme güçlüklerine birebirdir. Eski çağlarda tılsım olarak kullanılan taşların başında gelir, ancak modern çağda da insanlar bu taşın bel soğukluğuna iyi geldiği inancındadırlar.

 

YAKUT

Güzelliği ve sertliği nedeniyle en değerli taşlardan biri olarak kabul edilir.
Ona, Hindistan?da ?Değerli Taşların Efendisi? adını yakıştırmışlardır. Amerika, Avrupa?da çıkarılmasına rağmen Hindistan ve Güneydoğu Asya Yakut?un anavatanıdır.
Elmas?tan sonra en sert değerli taştır.
Kan dolaşımına pozitif canlandırıcı etkisi vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kişiyi sınırlamalarından kurtardığı gibi, kendinden fazla diğerlerini düşünmesine yol açar. Cesaret, ruhsal gelişme, liderlik, mutluluk duygularını arttırır. Cinsel aşırılıklara da iyi geldiği söylenenler arasındadır. Astrolojik olarak koç, yengeç, aslan, akrep, yay ve oğlak burçlarının da taşıdır.

 

 

 

AKİK: (AGAT) SiO2+Al, Ca,Fe, Mn

ÖZGÜL AĞIRLIĞI :2,60
SERTLİĞİ : 6,5-7
RENGİ
:İçindeki kirliliklere göre çeşitli renkler.

Unsuru: Toprak
Çakra: Alt karın, Güneş sinirağı

Akik'in fiziksel etkileri


Güçlü ve erkeksi bir enerjiye sahip olan akik, cinsel organlar ve cinsel güç için faydalıdır.
Bedenin gerginlik olan kısımlarına sıcaklık hissi verir ve gerginliği azaltır.


Metafiziksel ve psikolojik etkileri

Canlılık veren enerjisiyle, kendinizi sıkıntılı ve kötü hissettiğiniz anlarda olayların iyi yönünü de görmenizi sağlar. İnsanların olumsuzluklarından kolayca etkileniyorsanız akik size iyi gelecektir.

Kendisini taşıyan kişiye güç, keyif ve iyimserlik hissi verir. Ceplerinde bu taşı taşıyan çocukları olumsuz duygulardan ve münakaşalardan uzak tutar.

Dünyevi başarıyı simgeleyen akik, negatif enerjiye karşı koruma sağlar ve tükenmiş olan cesareti canlandırır. İşadamlarının bu taşı, özellikle belin altında (cepte veya yüzük olarak olabilir) taşımaları faydalı olacaktır. Özellikle yüzük olarak kullanıldığında, kişinin kendisine güvenini artırır.

Kırmızımsı turuncu renkteki akikler (Carnelian) fiziksel canlılığı artırarak tembelliği giderir. Yaşanılan ana yoğunlaşma isteğini güçlendirir.

Mavi renkli olan akikler nazara karşı etkilidir. Ayrıca; sadece rengiyle bile kişinin içini ferahlatan mavi akik, konuşma güçlüğü çekenler için faydalıdır.

Mavi dantelli akik taşı; sosyal ortamlarda gereksinim duyulan serinkanlılık ve özgüven duygularını güçlendirir. Konuya yoğunlaşmaya ve konuşmaya yardımcı olur. Sinir bozukluklarını yatıştırır ve topluluk önünde yapılacak konuşmalarda duyulan heyecanı giderir.

Yosun akik, insanın içini koşulsuz sevgi ile doldurur ve kişinin ruhsal gelişimine yardımcı olur.


AGAT İLE İLGİLİ İNANIŞLAR:
Dolaşım, sinir sistemi, Saç(genel),baş ağrısı,tansiyon düşürür,günlük stresi atar,aklı ve vücudu güçlendirir,kişiyi cesaretlendirir,uykusuzluğa iyi gelir,nazardan korur,aile saadetini güçlendirir. Genel korkular, epilepsi, uyur-gezerlik, zehirlenme gibi rahatsızlıklarda kullanılır. Uzun ömür ve mutluluk simgesidir,dengeleyicidir, günlük stresleri atar. Bünyeyi kuvvetlendirir. Hamilelikte bebeği koruyucudur. Baş dönmesi, ateşli enfeksiyon, cilt hastalıklarına iyi gelir. Yorgun gözler üzerine konulabilir
.Tehlikeden,uyumsuzluktan,korklaklıktan,uykusuzluktan,karabasandan,nazardan,metabolizma bozukluklarından ağız kokusu,diş sarılığından,korur. Kan dolaşımını kolaylaştırır. Erkekte erkeklik bezini, kadında yumurtalıkları korur. Böbreği kuvvetlendirir, diş dibini ve kökünü sağlamlaştırır
 

AQUAMARİNE:(ZÜMRÜT)(Be3Al2SiO6)

Sertlik derecesi: 7,5 - 8

Çakra: Boğaz, Kalp

Beril mineralinin bir türü. Yeşil renkli, saydam değerli bir taş.Berilin Mohs skalasında sertliği yedi veya yedi buçuktur..Deniz suyu (yeşilimsi), mavi ve sarımsı renklerde bulunur. Şeffaftır
Gök Zümrüt de denilen Aquamarine, soluk mavi-yeşil renkli bir taş olmasından dolayı, Sakin Taş olarak da bilinir. Her ne kadar Sakin Taş denilse de, Cesaret taşı olarak adlandırılır ve onu taşıyana ya da takana özellikle ölüm karşısında cesaret verdiği söylenir.
 Bu taşı renginden dolayı, özellikle denizciler tılsım diye kullanırlar. Renginden dolayı kahinler tarafından geleceği görmek için de kullanıldığından Kahin Taşı olarak da anılır.

Akıl almaz renklerde bulunabilen Aquamarine, mücevheratta kullanılır. Ona muhteşem mavi rengi verebilmek için dört yüz derecede ısıtılması gerekir.

Bu güzel taşın en çarpıcı örnekleri Brezilya'dan çıkar.

Aquamarinin sinirleri yatıştırıcı özelliğinin yanı sıra düşüncenin berraklaşması ve yaratıcı gücün ortaya çıkmasında da büyük rolü vardır. Böbrek, karaciğer, dalak ve tiroid bezlerini kuvvetlendirir, vücudu temizler.

Astrolojik olarak koç, ikizler, akrep, kova ve balık burçlarının taşlarındandır.Akuamarin'in fiziksel etkileri
Solunum yolları rahatsızlıklarına, astım ve tirotid bezi rahatsızlıklarına iyi gelir.

Metafiziksel ve psikolojik etkileri

Bereket ve uğur taşıdır.

Cesaretinizin kırıldığı, emeklerinizin boşa gittiğini hissettiğiniz anlarda, akuamarin sizi yüreklendirir ve güveninizi tazeler.

Beden ve zihin ilişkisini güçlendirerek, sezgileri kuvvetlendirir.

Kendisini taşıyan kişileri negatif enerjilere karşı korur.

 

OBSİDYEN (Volkan Camı) SiO2  ve Çeşitli Silikatlar içerir

SERTLİĞİ : 5,5
RENGİ :
Siyahtan kuyu griye.
ÖZGÜL AĞIRLIĞI :
2-2,2

Çakra: Kök, Alt karın, Güneş sinirağı

Volkanik cama verilen eski bir addır. Siyah, kahverengi, bazen yeşil renklerde olabilir. Genellikle riyolitik bileşimli bir kayaç olup konkoidal(midye kabuğu şeklinde) kırınım gösterir. Geçmişte mızrak ucu, okbaşı ve diğer keskin aletlerde, ayrıca mücevherat ya da sanatsal objelerin yapımında kullanılmıştır. Günümüzde yarı değerli süstaşı olarak önemini sürdürmektedir.

Obsidyen'in fiziksel etkileri
Bedenin elektriğini boşaltmak için uygun bir taştır.
Karaciğerin temizlenmesinde faydalıdır. Bu amaçla kullanımında, karaciğerin üzerine yumruk büyüklüğünde bir obsidyen taşı koyularak on ila otuz dakika beklenir. Ancak bu süre aşılmamalı ve bu durumda uyuyakalınmamalıdır.


Metafiziksel ve psikolojik etkileri

Obsidyen, kendi içinize bakmaktan çekindiğinizde size yardımcı olur. İçinizdeki olumsuz düşünce ve duyguları güçlendirerek, onları fark etmenizi sağlar. Hatırlamak istemediğiniz anılarınızdan kurtulmanıza yardımcı olur. Böylece olumlu duygularınız harekete geçer. Obsidyen bu özellikleri nedeniyle kendinizi gergin hissetmenize neden olabilir. Fakat, ancak içinize korkusuzca bakabildiğinizde olumlu değişikliklere adım atabileceğiniz için, herkesin ihtiyacı olan bir taştır. Obsidyen, içinizdeki ışığı fark etmenizi sağlar.

Kızgınlık ve öfke duygularını yok eder.

OBSİDYEN İLE İLGİLİ İNANIŞLAR
Kan dolaşımını düzenler.. Ağrıları dindirmede yardımcıdır, kanamalara iyi gelir. Yaraları çabuk iyileştirir. Soğuk el ve ayakları ısındırır, ayak yorgunluğunu alır. Stresi azaltır.Kararsızlık, yaşamda istenmedik ve gereksiz unsurları kaldırıp basit ve sakin bir denge yarattığına inanılır.negatif enerjiyi emer. Ateşlilik, canlılık verir. Tembel, karamsar kişilere önerilir. Yaşam sevinci verir, üstte taşınır.

Renginden dolayı kimileri ona Kara Kadife de derler. Obsidyenin en tutulan cinsi üzerinde beyaz lekeler olan Kar Taneli Obsidyendir. Bu tür aynı zamanda Saflık Taşı olarak da bilinir.
Karın ve bağırsakları etkileyerek iyileştirir, zihin ve duyguyu birleştirir. Maskulen enerji verir, negatif unsurları yok eder. Kaygıyı azaltır, bilinçaltındaki blokajları temizler. Akıl ve sevgi ile bağlarımızdan kopmamayı simgeler.
İkizler ve yay burçlarının taşıdır.
 

AY TAŞI  NaCa(Al, Si)AlSi2O8

Sertlik derecesi: 6 - 6,5
Özgül ağırlığı:
2,64 - 2,68
Çakra:
Üçüncü göz, Güneş sinirağı

Aytaşı'nın fiziksel etkileri
Kramplara, bacak ağrılarına ve sırt ağrılarına iyi gelir.
Oburluğa karşı faydalıdır.


Metafiziksel ve psikolojik etkileri

Aytaşı, kişinin duygusal gerilimden kurtulmasına ve duygularını kabullenmesine yardımcı olur.

Aşırı tepki verdiğiniz ve endişeli olduğunuz durumlarda aytaşı sizi dengeler ve diğer insanların hislerine karşı duyarlı olmanızı sağlar.

İnsanlarla aranızdaki şefkat ve sempati duygularını karşılıklı olarak artırır ve kendisini taşıyan kişiye sempati kazandırır.

Duygusal dengeyi sağlar ve egoya karşı iyi gelir.

Sezgileri ve iletişimi kuvvetlendirir.

Yıldızı düşük olanların taşıdır. Nazara karşı etkilidir.

Sevgililerin daha ihtiraslı olmasını sağlar.

AY TAŞI  İLE İLGİLİ İNANIŞLAR

Ay’ın parıltısını yansıttığı söylentilerinden dolayı bu ismi alan Ay taşı, lenfotik sistemdeki bozuklukları ortadan kaldırır. Duygusal dengeleyici vasıflara sahiptir. Tutumlarda esneklik yaratır. Bu taş hakkında en çok rivayeti ortaya çıkartan yerlerden biri de Hindistan'dır. Hindistan da kutsal bir taş olarak kabul gören Aytaşı'nın sevgilileri daha ihtiraslı yaptığı da söylenir. Aytaşı, kadınlar tarafından kısırlığa iyi geldiği ve üreme organlarının sorunlarını çözmesi ve de kolay doğum yapmaya yaradığı için taşınır. Kişilerdeki egoizmi giderdiği ve fazla yemek yeme dürtülerini ortadan kaldırdığı da bilinir. Ay taşı üzerine yapılan rivayetlerin en çarpıcısı da, onu tılsım olarak taşıyan kişiyi şöhretli ve görünmez yaptığıdır.
 

Burçlar kuşağına yengeç, terazi, akrep, kova ve balık burcunun taşıdır.
 

OLTU TAŞI   C (AMORF KARBON)

Bitkisel kalıntıların karbonlaşmasıyla oluşan bir kehribar türü.
Sertlik derecesi: -
2,8 (Mohs sertlik skalasına göre)
Kim. yapısı: -
Amorf C, literatürde 'bir tür metamorfizma geçirmiş linyit' ve 'bitümce zengin kompakt bir mineral' olarak tanımlanır

Karbon Oranı  : % 78
Özgül ağırlığı: : 0,996 gram/cm3
Kimyasal Formülü      : C

Metafiziksel ve psikolojik etkileri

Negatif enerjiyi toplar. Bu nedenle eskiden nazarlık olarak kullanılırdı.

Stresi alır.

Not: Oltu taşı, kehribarın bir alt türü olduğu için detaylı bilgi için kehribar özelliklerinde inceleyebilirsiniz.

YILAN TAŞI (Peridot) (Mg,Fe)2SiO4

Sertliği; 6.5-7

Peridot parlak sarı-yeşil renktedir.Mineraldeki demir oranı taşın renginin tonunu belirler.Özellikle altınımsı yeşil ve koyu yeşil olanları daha değerli sayılır.Bu renklerdeki taşlarda kahverengi-yeşil olanlara oranla daha az demir vardır.Pek sert olmayan peridotun sertliği Mohs skalasında 6.5-7 arasındadır.Kimyasal formülü (Mg,Fe)2SiO4 olan peridotun yağsı bir parlaklığı vardır

YILAN TAŞI İLE İLGİLİ İNANIŞLAR

Genellikle de tılsım yapımı için kullanılan Yılan Taşı, kadim Mısır Uygarlığı?ndan beri kullanılmaktadır. Taşın bu ismi alması, dış görünümünün bir yılanın derisine benzemesindendir. Bu sebepten dolayı da her türlü böcek sokmaları, akrep ve yılan sokmaları gibi durumlar için iyileştirici olarak kullanılır. Ayrıca kişilerde romatizmal rahatsızlıklara da iyi geldiği söylenir. Bu taşla romatizma tedavisi yapmak için, ağrılı yerlere bu taşı sarmak gereklidir. Diğer yandan cerahatlerdeki biriken irini akıtmak için de kullanılabilen bir taştır.

KAPLAN GÖZÜ SiO2+Fe,O,OH

ÖZGÜL AĞIRLIĞI :2,65
SERTLİĞİ
: 7
RENGİ :Altın rengi üzerine kahverengi şeritli

Çakra: Kök, Güneş sinirağı, Alt karın

Bir çeşit kuvars kristali. Parlatıldığında ipeksi bir görünüm kazanır. Yanardönerlik özelliğine sahiptir.

Kaplangözü'nün fiziksel etkileri


Kabuslar gören çocuklar için faydalıdır.
Astım hastaları için faydaları vardır.
Sindirim sistemi bozuklukları, dalak ve pankreas için faydalı etkileri vardır.


Metafiziksel ve psikolojik etkileri

Cesareti artırır ve hayatınızın bir amaçtan yoksun olduğunu düşündüğünüz anlarda size amacınızı hatırlatır.

İnsanların iyi taraflarını görmenizi sağlayarak hayat yolunda mutlulukla ilerlemenizi sağlar.

Güç ve cesaret taşı olan kaplangözü; dayanıklılığınızı artırır ve engellere rağmen ilerleme isteği verir.

Pürüzsüz yüzeyini okşayarak dertlerinizi ve endişelerinizi hafifletebilirsiniz.

Duygulara hitap eden bir taş olduğundan dolayı sevgililer arasında rağbet gören bir hediyedir. Eğer birisiyle ilişkiniz varsa kaplangözü; ilişkide bulunduğunuz insanla aranızda telepatik bir bağ kurmanızı sağlayabilir. Yüzük ya da kolye olarak kullanabilir, ya da cebinizde taşıyabilirsiniz.

Kendisini taşıyan kişilerin diğerlerine karşı daha az bağımlı olmasını sağlar.

Duygusal bakımdan dengeleyicidir ve inatçılığı azaltır. Kişinin olayları daha net algılayabilmesini sağlar.

Kaplangözünün nazardan koruduğuna inanılır ve eskiden bu amaçla kullanılırdı.

 

KAPLAN GÖZÜ İLE İLGİLİ İNANIŞLAR


Astım (genel), bademcik iltihabı, beyin konsantrasyonu, nezle, öksürük, eklem(genel), kemik, sindirim bozukluğu, paranoya, sinirsel spazmlar, baş ağrısı, pankreas ve dalak üzerinde etkilidir. Sahiplenme arzusunu güçlendirir. Dış güzellik, çekicilik verir

Bir kuvars cinsi olan Kaplan Gözü, bazı kesimlerde "Bağımsızlık Taşı "diye de anılır.
Buna sebep, taşın kendisini üzerinde bulunduran kişileri başka insanlara karşı daha az bağımlı yaptığına inanılmasıdır. Bu özelliği ikili ilişkileri zedelediği gibi, iş hayatında da ortaklıkları sona erdirebilir. Bu sebepten de çelişkili bir taş diye de adlandırılır.
Sindirim sistemi bozuklukları bu taş sayesinde giderilebilir. Dalak, pankreas ve kolon için faydalıdır.
Duygusal denge unsurudur ve inatçılığı azaltan bir taş olarak bilinir.
Maskulen enerji verdiği gibi, kişilerin olayları net algılamasında rol oynar.
Kaplan Gözü?nün bir özelliği de nazardan koruduğuna inanılmasıdır. Daha çok eski zamanlarda bu niyetle kullanılırdı.
Oğlak ve yengeç burçlarının taşı olarak bilinir.

 

TOPAZ (Sarı Yakut)

Çok güzel ve nadir bulunan taşlardan olan Topaz, özellikle mücevher yapımında kullanılır.
Doğal ve muhteşem ışığıyla göz kamaştırıcı bir taştır ama, renksiz ve değişik renk gruplarına da rastlanabilirler.
Sarı Topazla Turuncu Topaz en değerli çeşitleridir.  Bugün dünya yüzünde en değerli Topazların çıkarıldığı ülke Brezilya'dır. Topaz kristalleri genelde dörtgen şeklinde olur. Topaz elmasla aynı ağırlığa sahip yegane doğal değerli bir taştır. Şeffaf Topaz kimi zaman elmastan ayırt edilemez, bu benzerlik ancak Mohs ölçeğiyle ayırt edilebilir.

Eski zamanların en kudretli taşlarından biri olan Topaz’ın, göz hastalıklarını ve veba gibi salgın hastalıkları ortadan kaldırdığı söylenir. Bir adı da “Aşk Taşı” olan Topaz’ın pek çok rengi mevcuttur.
Bu taşın sağlıksız insanları sağlığına kavuşturduğu, onları korkaklıktan ve ahlaksızlıklardan koruduğu bilinir.

Aslan, başak ve balık burcunun taşıdır

 

LAL:

Kırmızı, mavi mor ve kahverengi renkleri olmasına rağmen genelde kırmızısı bilinen sekiz yüzlü kristal.
Sertlik derecesi: -
Kim. yapısı: -
Özgül ağırlığı:
Unsuru: Ateş
Çakra: Güneş sinirağı


 

Lal'in fiziksel etkileri

Bel ağrılarını geçirmede etkilidir. Hassas kişilerin lal taşını bel altında kullanması daha doğrudur. Çünkü bu tür kişilerde sinirliliğe, baş ağrılarına ya da baş dönmesine sebep olabilir.
Cinsel enerjiyi ve duyarlılığı artırır. Cinsel dengesizliğe karşı da faydalıdır.
Bedeni kuvvetlendirir, temizler ve canlandırır. Enerjisi damarlar için faydalıdır.


Metafiziksel ve psikolojik etkileri

Heyecan ve boşluk duygularına kapıldığınızda, dengenizi korumanıza yardımcı olur. Dinginlik hissi verir. Böylece yapmanız gereken işlerin üzerine sırayla ve yavaşça gitmenizi sağlar ve kapasitenizin arttığını hissettirir.

Kendinizi kabullenmenizi sağlayarak sizi korur. İşlerinizi tamamlamanız için gereken canlılığı ve zindeliği sağlar.

Geçmişi hatırlamaya yardımcı olur.

 

LAL İLE İLGİLİ İNANIŞLAR

 

Yatak veya yastık altına koyulduğunda karabasanlardan korunmayı sağlar.

Hayal gücünü kuvvetlendirir. Sevgi ve şefkat duygularını artırır.

Hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın, kristal kuvars ile birlikte kullanımı etkisini artırır

Dairesel veya oval biçimli bir taştır.

Lal'in erkek türü koyu kırmızı, dişi türü ise açık kırmızıdır.
Üzerinde taşıyanı, bedensel zayıflığa ve acımasızlıklara karşı koruduğu bilinir.
"Hayal Kuran" ve " Merhamet Taşı" olarak da bilinir. Cinsel enerjiyi ve duyarlılığı artırdığı, cinsel dengesizliğe karşı koruma taşı olarak bilindiğinden bazı yerlerde "Tutkuların Taşı" olarak da bilinir.
Latince adı Garanatum’dan gelen Lal taşı, Garnet olarak da adlandırılır.
Bedeni kuvvetlendirir, temizler, canlandırır. Bilhassa kan damarları için çok yararlı bir taş olan Lal, hayal gücünü harekete geçirir, sevgi ve şefkati sembolize eder.

Koç, akrep, oğlak ve kova burçlarının taşı olarak bilinir.


 

AVENTURİN:(Yıldız Taşı)

Metalik parıltılar saçan ve tanecikli bir yapıya sahip, açık yeşil bir Kuvars türü olan Aventurine aynı zamanda "Yıldız Taşı" da denmektedir.

AVENTURİN İLE İLGİLİ İNANIŞLAR


Kalbin yakınına yerleştirildiğinde, kalbi diğer insanların olumsuzluklarından koruyacak bir enerji yayar.
Bu taşın Yeşim taşı ve Pembe Kuvars arasında bir yumuşaklığı vardır.
Sizin, fazla hassaslaşmadan yumuşak ve açık yürekli olmanızı sağlar. Kalbini kapattıktan sonra şimdi yeniden açmaya hazırlanan kimseler için yatıştırıcı bir etki yapar.
Bu pürüzsüz taşı göğsünüzün üzerinde doğrudan cildinize temas ettirmek en iyi yoldur. Şayet taş sivri ise, o zaman sivri ucu yukarıya getirmek gerekir.
Bu taş sınırsız imkanlar taşıdır, size geniş ufuklar açar. Hayal kuranların taşı olarak da tanınır. Kendinizi sınırlanmış, engellenmiş, dar düşünce kalıpları ya da modası geçmiş davranışlar içine sıkışmış hissettiğinizde bu taşı kullanabilirsiniz.

Özellikle kendi bildiğini okuyan genç insanlar için çok uygundur.

TURKUAZ (FİRUZE) CuAl6(PO4)4(OH8)4-5H2O

ÖZGÜL AĞIRLIĞI :2,6-2,8
SERTLİĞİ : 5-6
RENGİ :Mavi, mavimsi-yeşil
Kristal Sistemi, Triklinik
Kristal Biçimi, Kristallerine nadir olarak rastlanır. Genellikle masif, tanesel, kriptokristalin
Özgül Ağırlık, 2.6 - 2.91
Dilinim, {001} mükemmel, {010} iyi
Renk ve Şeffaflık, Gök mavisi, mavi-yesil, yesilimsi gri; opak
Çizgi Rengi, Beyaz yada yeşilimsi
Parlaklık, Camsı, mumsu
Ayırıcı Özellikleri, Mavi rengi, sekli; krizokolden sertliğinin çok yüksek olusu ile ayrılır.
Bulunuşu, Sedimanter ya da alüminalı magmatik kayalardaki damarlarda ikincil mineral olarak oluşur

Unsuru: Hava, Toprak
Çakra: Kalp, Timüs bezi

Turkuaz'ın fiziksel etkileri


Tansiyonu düzenler ve kalp hastalıklarına iyi gelir.
Sindirim sorunları için; kemer tokası, bileklik ya da yüzük olarak kullanılabilir.


Metafiziksel ve psikolojik etkileri

 

Nazara karşı etkilidir.

Kaygıyı teskin eder.

Cinsel cazibeyi ve kadınlık özelliklerini artırır.

Takı olarak, her gün kullanılabilecek bir taştır. Özellikle gümüş içine gömüldüğünde etkisi artar ve dengeyi sağlar. Kendisini taşıyan kişilerin iyileştirici güçlerini artırır ve bilgeliklerini artırmalarına yardımcı olur.

Kederli insanların kederlerini gidermede, ya da bir olayın şokunu yaşayan kişileri o halden kurtarmada faydalıdır. Onlara, bu durumdaki kişilerin ihtiyacı olan huzur duygusunu verir.

TURKUAZ İLE İLGİLİ İNANIŞLAR

Bademcik iltihabı, boğmaca, böbrek taşı, kronik bronşit, dürüstlüğü teşvik ettirici, kızamık, x ışınları, nezle, kulak ağrısı, nefes zorluğu, iştah bozukluğu, öksürük, panzehir, tansiyonu düzenler, kalp hastalıklarına iyi gelir. Diş çürümesi-plağı-dişeti hastalıkları gargarayla hafifletilebilir. Depresyona iyi gelir

Bilinen taşların ve de tılsım olarak kullanılan taşların en popüleridir, çok sayıda da koruyucu özelliği bulunur.
Bütün bedeni kuvvetlendirir, hücreleri yeniler, kan dolaşımı, ciğerler ve solunum sistemini canlandırır.
Sakinlik verir ve yaratıcı ifadeye güç kazandırır. Duygusal denge, iletişim, sadakat ve dostluğu sembolize eder.
Turkuvaz eski çağlarda hayvanları kötü etkilerden korumak için At Tılsımı olarak da kullanılırdı.
 

Turkuvaz, boğa, başak, akrep, yay, oğlak ve balık burçlarının taşı olarak da bilinir

 

ONİKS

Kim. yapısı: SiO2

 

Oniks'in fiziksel etkileri


Cinsel dürtüleri azaltır.
Konsantrasyonu sağlar.


Metafiziksel ve psikolojik etkileri

Kadın-erkek kutuplaşmasını dengeler ve ilişkileri kuvvetlendirir.

Duyulan kaygılara karşı etkilidir. Gelecek kaygısını yok eder.

Kontrol ve denge unsurudur. Kişinin bağımlılıklarından kurtulmasına yardım eder.

Nazara karşı etkilidir.

Kişiyi, ihtiyaç duyduğu her konuda enerjisiyle destekler.

ONİKS  İLE İLGİLİ İNANIŞLAR

Kaygı azaltıcıdr, kadın/erkek kutuplaşmasını dengeler ve ilikleri kuvvetlendirir.
Kontrol ve denge unsuru bir taş olan Oniks, bağımlılıklardan kurtulmaya da yardım eder.
Değerli bir taştır ve kişinin konsantrasyonunu sağladığı gibi nazara karşı da kullanılır.
Kimi yerlerde zaman zaman "Ayrılık Taşı" diye de nitelendirilir.
Çeşitli renkleri olan Oniks, kişinin hangi konuda enerji desteğine ihtiyacı varsa onu sağlayan bir taş olarak da bilinir.
Gelecek kaygılarını yok ettiği gibi kişilerde farkındalığı da sağlar.
Aslan burcuyla ilişkilidir.

 

ZİRKON:ZrSiO4 / SiO2ZrO2


Sertlik derecesi: 7,5
Kim. yapısı: ZrSiO4 / SiO2ZrO2

Özgül ağırlığı: 4,7


Mücevher olarak kullanılan taşların en ünlüsü olan Zirkonun asıl rengi kahverengi olup, kullanım için genelde ısıtılarak şeffaf ve renksiz hale getirilir.Zirkon aynı zamanda Zirkonyum elementinin de başlıca kaynağıdır.

Zirkon'un fiziksel etkileri
Zihni kuvvetlendirir.
İnce ve kalın bağırsak hareketlerine faydalıdır.
Uyumayı kolaylaştırır.

Metafiziksel ve psikolojik etkileri

Duygusal dengeyi sağlar.

ZİRKON  İLE İLGİLİ İNANIŞLAR


Zihni kuvvetlendirici bir taş olan Zirkon, ince ve kalın bağırsak hareketlerine faydalı ve uyumayı kolaylaştırıcı özelliğe de sahiptir. Bunun yanında duygusal denge unsuru olarak da bilinmektedir.

Aslan, başak, yay ve kova burçlarının taşı olarak bilinir.

 

RADONİT: MnSiO3 + Ca,Fe

S
ertlik derecesi: 6
Kim. yapısı: MnSiO3 + Ca,Fe
Özgül ağırlığı: 3,4 - 3,7

Unsuru:
Su, Toprak
Çakra: Alt karın, Güneş sinirağı

Kristallerine ender olarak rastlandığı için değerli taş olarak kullanımı da nadirdir. Kıymetli taşlar arasında sayılır

 

TURMALİN: Na(Mg,Fe,Li,Al,Mn,)3Al6(BO3)3Si6O18(OH,F)4

Kimyasal Bileşimi, Na(Mg,Fe,Li,Al,Mn,)3Al6(BO3)3Si6O18(OH,F)4
Kristal Sistemi, Trigonal
Kristal Biçimi, Kristalleri prizmatik, prizma yüzeyleri uzunlamasına çizikli, paralel veya ışınsal kristal grupları yaygın; bazen masif
İkizlenme, Olağan
Sertlik, 7
Özgül Ağırlık, 3.0 -3.2
Dilinim, Çok zayıf
Renk ve Şeffaflık, Genellikle siyah ve mavimsi siyah; Renksiz, mavi, pembe, yeşil; Şeffaf - opağa yakın
Parlaklık, Camsı
Ayırıcı Özellikleri, Kristal formu ve çizikleri, rengi, sertliği
Bulunuşu, Granit pegmatitlerde, granitlerde, çeşitli şist ve gnays türlerinde bulunabilirler

TURMALİN İLE İLGİLİ İNANIŞLAR

Pozitif ve negatif kutuplara sahip, elektriksel özellikleriyle çok değişik ve olağandışı bir taştır. Çeşitli renklerde ve karışık renk biçimlerinde bulunan cinsleri vardır.
Mücevher ve süs eşyası yapımında çokça tercih edilen bir taştır.
Endokrin (hormon) sisteminin dengelenmesine yardımcı olur ve uyku verir.
Beden-zihin ikilisini kuvvetlendirici özelliğinin yanı sıra duyarlılık ve anlayışı da arttırır. Konsantrasyon ve sezgisel güçleri arttırdığı gibi, koruyucu etkileri de bulunur.

Aslan, terazi ve oğlak burçları bu taşı kullanabilirler

 

MAGNEZİT:MgCO3

Özgül ağırlığı 3-3,2

Sertliği 3,5-5

Magnezit, magnezyumun başlıca filizlerinden biri.

Magnezit (magnezyum karbonat, ), beyaz renklidir (katışıklar içerdiğinde, rengi griden kahverengiye kadar değişebilir). ,  arasında değişir. Ateşe dayanıklı tuğla yapımında ve kimya sanayisinde ya da ilaç sanayisinde kullanılan magnezya (MgO) elde edilmesinde yararlanılır.

Yeryüzünde bilinen en değerli minerallerden biri olan Magnezit, hassas işlenebilme özelliklerinden dolayı değerli taş olarak pek tercih edilmez.
Endüstriyel açıdan yaygın bir ticari ve tıbbi kullanımı olan en önemli materyallerden biridir.


MAGNEZİT İLE İLGİLİ İNANIŞLAR


Analiz etmek, kendini tanımak ve araştırıcılık ruhunu geliştirmeye yardımcı olan bir taş olduğu gibi, kişileri motive etmesi ve farkındalığı arttırma özellikleri de bulunur.
Hayal gücünü ve yaratıcılığı arttırdığı ve meditasyonlarda iç huzuru sağladığı da bilinir.

Koç burcunun taşı olarak bilinir.

 

SEDEF:CaCO3

ÖZGÜL AĞIRLIĞI :2,6-2,7
SERTLİĞİ : 3,5-4
RENGİ :
Renksiz (Allokromatik)
Sedef, midye ve istiridye gibi deniz hayvanlarının kabuğunda bulunan süslemecilikte kullanılan, pırıltılı, beyaz, sert bir maddedir. 10-20 mikrometre genişliğinde ve 0.5 mikrometre kalınlığında CaCO3 plakaların birleşmesinden meydana gelen sedef kompozit bir malzemedir. Osmanlı döneminde süsleme amaçlı kullanılmıştır.


SEDEF İLE İLGİLİ İNANIŞLAR

Aşkta mutluluk getirir. Cilt hastalıklarına özellikle çile iyi gelir. Eski aşk anılarının hatırlanmasını engeller.


 

KRİZOKOL:Cu2H2Si2O5(OH)4

Kimyasal Bileşimi, Cu2H2Si2O5(OH)4
Kristal Sistemi,
Ortorombik (Genellikle masif)
Kristal Biçimi, İğnemsi, mikroskobik, ışınsal gruplar halinde; kriptokristalin; opal görünümlü
Sertlik, 2 - 4
Özgül Ağırlık, 2.0 - 2.4
Renk ve Şeffaflık, Mavinin değişik tonları; mavimsi yeşil, yeşil; Yarı şeffaf - opağa yakın
Parlaklık, Camsı, toprağımsı
Bulunuşu, Bakır yataklarının oksidasyon zonlarında yaygın olarak oluşan bir mineraldir.

KRİZOKOL İLE İLGİLİ İNANIŞLAR


Hamilelikte koruyucudur. Aybaşı, doğum ve sonrası ağrılarına iyi gelir. Karaciğer, safrakesesi, böbrek, idrar kesesi, dolaşım, sindirim sistemi, romatizma, sırt ağrıları, akciğer, bademcik iltihabı, saç (genel), hatalı saç pigmeleri için faydalıdır. Troid bezini çalıştırır, hormonları, tansiyonu dengeler.

 

 
 
 
 

Ana Sayfa | 9.Sınıf Kimya | 10.Sınıf Kimya | 12.Sınıf Kimya | Periyodik Tablo | Birim Tablosu

| Sözlükler| Kişisel Gelişim | Gıda Güvenliği | Katalizör Dergisi | Biyografi | E-Mail •